czwartek, 21 listopada 2024r.

Terapia poznawczo-behawioralna – co warto o niej wiedzieć?

unnamed file 6

Terapia poznawczo-behawioralna została opracowana w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Do dziś jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w psychologii. Bywa wykorzystywana w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń. Sprawdź, na czym dokładnie polega i w jakich sytuacjach może pomóc.

Terapia poznawczo-behawioralna – co to takiego?

Terapia poznawczo-behawioralna (z języka angielskiego cognitive–behavioral therapy, CBT) opiera się na założeniu, że, przekonania i emocje towarzyszące człowiekowi oddziałują na jego zachowania. Celem postępowania terapeutycznego jest więc w tym przypadku zmiana sposobu postrzegania rzeczywistości, a także zastąpienie negatywnych lub błędnych wzorców myślenia właściwymi. 

Jak przebiega terapia poznawczo-behawioralna?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży jest określana mianem krótkoterminowej. Klient i terapeuta spotykają się raz lub dwa razy w tygodniu. Jedna sesja nie trwa zwykle dłużej niż godzinę. Podczas spotkania psycholog analizuje sposób, w jaki dana osoba postrzega rzeczywistość, stara się zidentyfikować jej emocje oraz przekonania. W tym celu zadaje szereg różnego rodzaju pytań. Prowadzi rozmowę tak, by klient sam mógł wykryć i rozpoznać błędy w swoim rozumowaniu. 

Często stosowaną techniką w terapii poznawczo-behawioralnej są również różnego rodzaju eksperymenty. Służą one wypracowaniu prawidłowych, adekwatnych reakcji w obliczu określonych zdarzeń, bodźców lub obiektów, a także oswojeniu towarzyszących im emocji. Dzięki nim jednostka może łatwiej wcielić w życie właściwe metody postępowania i wrócić do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. 

Komu może pomóc terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna bywa wykorzystywana między innymi w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, anoreksji, bulimii, nerwicy, zespołu stresu pourazowego czy depresji. Okazuje się również niezwykle pomocna w przypadku osób, które zmagają się z różnego rodzaju lękami, na przykład arachnofobią, klaustrofobią, akrofobią i nyktofobią. 

Jakie korzyści niesie terapia poznawczo-behawioralna?

Jedną z podstawowych korzyści, jaką niesie terapia poznawczo-behawioralna jest bez wątpienia rozwój samoświadomości klienta, który odzyskuje kontrolę nad swoim życiem oraz postępowaniem, a jednocześnie poznaje sposoby, które pozwalają mu radzić sobie z negatywnymi myślami bądź emocjami i w rezultacie zapobiegać ewentualnym nawrotom. 

 

Może spodobać Ci się również:

LinkedIn – jak korzystać? Dlaczego prawidłowe uzupełnienie profilu jest tak ważne?

1 czerwca 2021

LinkedIn to idealne miejsce do szukania potencjalnych pracowników lub pracodawców. Założenie konta nie jest skomplikowane, a więc może z niego korzystać każdy, kto chce znaleźć pracę albo zatrudnić pracownika. Jednak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady