Parodontoza – ciężka choroba przyzębia. Jak jej zapobiegać i jak z nią walczyć?
Paradontoza to choroba przyzębia, która charakteryzuje się uszkodzonymi zębami i dziąsłami. Pierwsze jej objawy to tkliwość i mrowienie dziąseł oraz to, że powierzchnie zębów stają się szorstkie, żółte i pokryte płytką nazębną. Postępująca choroba dotyka również kieszonek zębowych i dociera w głąb tkanek, co może skutkować ciężkim zapaleniem i utratą zębów.
Zasadniczo jest to infekcja, która wpływa na struktury podtrzymujące zęby. Powinna być szybko zdiagnozowana u specjalisty, jakim jest periodontolog. Kraków na swojej mapie ma odpowiednio wyspecjalizowane jednostki medyczne w tym zakresie.
Jak powstaje paradontoza, co jest główną przyczyną?
Paradontoza jest to najczęstsza choroba przyzębia i występuje, gdy bakterie niszczą podtrzymujące tkanki zębów. Zalegające w przyzębiu resztki jedzenia stanowią idealną pożywkę dla bakterii, a te atakując tkanki, powodują coraz cięższe zapalenia dziąseł. Dlatego istotne jest dokładne czyszczenie zębów oraz regularne zabiegi higienizacyjne w gabinecie dentystycznym.
Pierwsze objawy paradontozy to bolesność dziąseł, może też pojawić się krwawienie. Później pojawiają się żółtawe plamy na zębach, a linia dziąseł staje się czerwona i podrażniona. Na tym etapie koniecznie należy udać się do dentysty w celu uzyskania diagnozy i podjęcia leczenia.
Jak wygląda leczenie paradontozy we wczesnym stadium choroby?
Stomatolog po kontroli uzębienia dokonuje diagnozy. W przypadku wczesnego stadium choroby wyodrębnia zainfekowane miejsca i traktuje je odpowiednimi środkami dezynfekującymi i niszczącymi bakterie. Może również zaordynować dodatkowo antybiotykoterapię preparatami farmakologicznymi.
Istotne jest postępowanie po wyleczeniu zapalenia. Jeśli zęby pozostają nienaruszone, to można przystąpić do gruntownego regenerowania stanu zdrowia jamy ustnej. W tym przypadku dentysta przystępuje do dokładnego czyszczenia zębów, usuwania kamienia nazębnego i przywrócenia zębom idealnego stanu.
Ciężki stan paradontozy, jak wówczas sobie poradzić?
Paradontoza nie znika samoczynnie. Jest to choroba przewlekła, która powoduje ból i postępujące ubytki w strukturze kostnej zębów i możliwość ich utraty. Zaniedbanie stanów zapalnych pogłębia tylko tę chorobę.
W przypadku ciężkiego stanu stomatolog najpierw czyści i leczy stany zapalne, a jeśli trzeba, to usuwa trwale uszkodzone zęby. Dopiero potem wypełnia ubytki i przystępuje do ostatnich zabiegów higienizacyjnych. Warto pamiętać, że im cięższy stan choroby, tym dłuższe i trudniejsze leczenie, dlatego koniecznością jest jak najszybsze udanie się do dentysty, kiedy objawy zaczną się nasilać.
Może spodobać Ci się również:
Kasy fiskalne online to nowoczesne rozwiązanie, które ma za zadanie ułatwić pracę każdej restauracji. Możliwość korzystania z takiego urządzenia ma wiele zalet, w tym także mniejsze zużycie papieru na tzw.…
Czytaj więcej