wtorek, 30 kwietnia 2024r.

Jak rozliczyć najem krótkoterminowy?

photo-1560518883-ce09059eeffacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTM5fDAixlibrb-4.0.3q80w1080

Inwestycja w nieruchomości może być doskonałym sposobem lokowania kapitału. Co jednak zrobić w przypadku, gdy kupione mieszkanie nie będzie na ten moment wykorzystywane? Można zagospodarować przestrzeń, przystosowując ją pod najem krótkoterminowy. To doskonały sposób pasywnego zarabiania, które może generować spore miesięczne dochody. Jak w każdym wypadku nie należy jednak zapominać o formalnościach, ponieważ zyski trzeba będzie jakoś rozliczyć. W jaki sposób się to robi?

Jak zorganizować najem krótkoterminowy?

Przed udostępnieniem mieszkania pod wynajem trzeba je odpowiednio przygotować, czyli w praktyce wyposażyć i odrestaurować powierzchnię. Od nas zależy jaki standard mieszkania przyjmiemy i w jaki sposób będziemy chcieli je urządzić, choć warto pamiętać o tym, by lokal był w pełni przyjaznym i funkcjonalnym miejscem dla klienta. Takie zadanie można wykonać samodzielnie lub zlecić zarządzanie najmem krótkoterminowym warszawa  innej firmie.

W następnej kolejności warto zadbać o formułę prawną prowadzonych usług. Można udostępniać lokal poprzez prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, lub świadczyć usługi za pośrednictwem wyspecjalizowanej agencji. Następnie trzeba jeszcze zająć się promocją budynku i obsługą bieżących spraw podczas najmu krótkoterminowego.

W jaki sposób rozlicza się najem krótkoterminowy?

Obecne przepisy nie normują jeszcze zasad opodatkowania tej formy najmu. W aspekcie prawnym prowadzenie takiej usługi może być prowadzone w formie działalności gospodarczej pod PKD 55.20. Z lub bez działalności – wtedy mianem tym określa się czerpanie dochodów z działalności prowadzonej zewnętrzną obsługę wynajmu krótkoterminowego.

  • Nie ma również jednolitej stawki podatku VAT, którą przedsiębiorca powinien odprowadzić. W obecnym systemie obowiązują jednak 2 stawki, czyli:
  • 8% w przypadku lokali mieszkalnych,
  • 23% przy rozliczaniu lokali użytkowych, do których zalicza się mikroapartamenty, czyli lokale o powierzchni mniejszej od 25 metrów kwadratowych.

Czy taki sposób zagospodarowania nieruchomości będzie opłacalny?

Najem krótkoterminowy to doskonały sposób na generowanie pasywnego dochodu. Przy odpowiednim prowadzeniu lokalu, możemy czerpać nieograniczone zyski, nie wykonując praktycznie żadnej pracy. Naszym zadaniem będzie jedynie obsługa lokatorów i załatwianie bieżących potrzeb, choć te obowiązki można zlecić profesjonalnej agencji. A w przypadku chęci sprzedaży mieszkania łatwo będzie zrezygnować z usług i przygotować budynek do realizacji transakcji.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jak zrobić zakupy przez Internet? Co wpływa na bezpieczeństwo zakupów online?

1 grudnia 2021

Robienie zakupów online stało się bardzo popularną czynnością. Z tego powodu wiele sklepów stacjonarnych decyduje się także na prowadzenie sprzedaży online. Na zakupy internetowe decydują się nie tylko osoby młode,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady