czwartek, 21 listopada 2024r.

Jak leczyć trądzik różowaty domowymi sposobami?

Jak leczyć trądzik różowaty domowymi sposobami?

Istnieje wiele domowych sposobów, które skutecznie pomagają w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego. Najczęściej są to naturalne metody, bazujące na łatwo dostępnych produktach i tradycyjnym ziołolecznictwie. Są one z natury łagodne, więc w większości nadają się dla każdego bez ryzyka niepożądanych następstw.

Domowe metody leczenia mają dwie formy – zewnętrzną i wewnętrzną. Mogą to być preparaty, które nakładamy na skórę lub napary do spożycia. Większość z nich może być stosowana jednocześnie z leczeniem farmakologicznym lub jako dodatek do leczenia laserowego.

Maseczki

Popularnym sposobem na wspomaganie leczenia trądziku w domowych warunkach są maseczki. Najczęściej wykorzystują łatwo dostępne produkty naturalnego pochodzenia, np. siemię lniane lub płatki owsiane.

W celu przygotowania maseczki z płatków owsianych lub ziaren lnu (przemielonych) należy zalać je wodą i odstawić na chwilę dla wchłonięcia wilgoci. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Następnie, mieszamy produkty do uzyskania gładkiej i gęstej papki, którą nakładamy na twarz. Pozostawiamy maseczkę do wyschnięcia, po czym usuwamy deliaktnie i przemywamy letnią wodą skórę.

Domowe maseczki polecane przy trądziku różowatym mają na celu zmniejszenie świądu i podrażnień. Najczęściej bazują na składnikach o działaniu nawilżającym, łagodzącym oraz przeciwzapalnym.

Kompresy ziołowe

Jedną z najpopularniejszych metod domowych stanowią ziołowe kompresy, które mogą mieć różną formę. Często występują pod postacią naparów, których używa się do przemywania skóry. Z wybranych ziół, w oparciu o ich poszczególne właściwości, gotuje się napar. Następnie, może przy pomocy płatków kosmetycznych przemywać twarz preparatem lub namoczyć w nim ręcznik i stosować jako okład.

Ważne jest, by przygotowany wywar nie był zbyt gorący, ani za zimny. Nagła zmiana temperatury w przypadku trądziku różowatego może spowodować pogorszenie zmian. Wywar powinien być w temperaturze pokojowej lub letni, by nie powodować podrażnień.

W ziołowej terapii domowej najczęściej wykorzystuje się zieloną herbatę, lukrecję, rumianek czy kopytnik. Rośliny te znane są ze swoich właściwości łagodzących i antybakteryjnych. Można je bez problemu nabyć w formie suszu w sklepach zielarskich, a nawet w niektórych aptekach.

Plusy domowych zabiegów

Domowe metody leczenia trądziku różowatego mogą okazać się bardzo skuteczne, choć powinny być jedynie dodatkiem do profesjonalnego leczenia, np. laserowego. Są one łagodne, gdyż bazują na naturalnych produktach. Dodatkowo, nadają się dla każdego rodzaju cery i mogą być stosowane częściej, niż zabiegi profesjonalne. Są przy tym stosunkowo tanie i łatwe.

Może spodobać Ci się również:

Jaka karma dla koszatniczki? Zdrowa dieta to podstawa prawidłowego rozwoju

Jaka karma dla koszatniczki? Zdrowa dieta to podstawa prawidłowego rozwoju

1 grudnia 2020

Każde zwierze bez względu na to, czy jest to pies, czy mały gryzoń musi być odpowiednio karmione i pielęgnowane. Jeżeli zaniedbamy te czynności, nasz pupil może zacząć odczuwać nieprzyjemne dolegliwości,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady