Czym zajmuje się specjalista ds. kadr i płac?
Kogo nie może zabraknąć niemal w żadnym przedsiębiorstwie? Bardzo ważnym członkiem personelu każdej firmy, która zatrudnia większą ilość osób, jest bez wątpienia specjalista ds. kadr i płac. Czym zajmuje się wspomniany pracownik? Dlaczego jego rola jest tak ważna? Odpowiedzi na postawione pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Specjalista ds. kadr i płac – jaki jest zakres jego obowiązków?
Obsługa kadrowo-płacowa to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Specjalista w tej dziedzinie realizuje szereg różnego rodzaju czynności związanych z organizacją spraw pracowniczych. Zajmuje się między innymi: wypłacaniem wynagrodzeń, ewidencjonowaniem czasu pracy poszczególnych członków personelu, prowadzeniem akt osobowych czy sporządzaniem raportów oraz deklaracji rozliczeniowych na potrzeby różnego rodzaju instytucji, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PEFRON). To na nim spoczywa obowiązek przygotowywania nowozatrudnionych osób do pracy na danym stanowisku, na przykład kierowania na badania lekarskie i szkolenia z zakresu BHP.
Dobry specjalista ds. kadr i płac, czyli jaki?
Jakie cechy charakteryzują dobrego specjalistę ds. kadr i płac? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że osoba na przywołanym stanowisku powinna być bardzo dobrze zorganizowana, skrupulatna i komunikatywna. W tym przypadku niezwykle istotna jest również znajomość przepisów prawa pracy. Co więcej, wiedza ta musi być ciągle uaktualniana. Wszak zapisy poszczególnych rozporządzeń ulegają zmianom nawet kilka razy w roku.
Outsourcing kadr i płac – czy to się opłaca?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na outsourcing kadr i prac, czyli powierzenie obowiązków dotyczących obsługi spraw pracowniczych podmiotowi zewnętrznemu (zazwyczaj jest nim biuro rachunkowe).
Przedstawione rozwiązanie niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Przede wszystkim pozwala sporo zaoszczędzić. Nie trzeba tracić czasu na poszukiwanie specjalistów i organizowanie odrębnego działu firmy, który zajmie się wyżej wymienionymi kwestiami. Poza tym przedsiębiorca nie musi wydawać pieniędzy na zakup niezbędnego oprogramowania komputerowego czy szkolenia pracowników. Może skoncentrować całą swoją uwagę na rozwijaniu prowadzonej działalności, na przykład pozyskiwaniu nowych partnerów biznesowych czy rynków zbytu.
Może spodobać Ci się również:
Pizza to danie, które uwielbiają ludzie w różnym wieku i o odmiennych preferencjach żywieniowych. To jedna z potraw, którą dostaniemy dookoła świata i występuje przy tym w tak wielu wariantach…
Czytaj więcej