czwartek, 21 listopada 2024r.

Czy impregnować nowe buty trekkingowe? Jak dbać o takie produkty?

photo-1546367564-ade1880f8921cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5Mnx8YWRpZGFzJTIwc2hvZXMlMjBuaWtlfGVufDF8MHx8fDE3MTQzMjA3ODd8MAixlibrb-4.0.3q80w1080

Każdy zna ten zapach nowości świeżo zakupionego obuwia. Wszyscy nabywcy nowego modelu chcieliby, by jego wysoka jakość utrzymywała się przez bardzo długi czas. Z czasem jednak wszystkie buty ulegają powolnemu niszczeniu. Można opóźnić ten proces stosując impregnację, która wskazana jest przede wszystkim w kontekście butów trekkingowych.

Impregnować czy nie?

Nawet nowe buty Skechers warto pokryć warstwą zabezpieczającą. Taka dodatkowa powłoka osłoni produkty przed działaniem wilgoci i znacznie ułatwi czyszczenie zabrudzeń po każdej wyprawie. Impregnat jest wskazany szczególnie w przypadku butów skórzanych, które muszą być regularnie odświeżane i natłuszczane. W przeciwnym razie produkty szybko tracą blask, a na ich powierzchni często pojawiają się małoestetyczne spękania.

Nowe obuwie co prawda jest zabezpieczone warstwą ochronną, jednak szybko może ulec ona uszkodzeniu. Dlatego już przed pierwszą wycieczką w góry dobrze jest wykorzystać klasyczną pastę bezbarwną i przetrzeć nią obuwie. 

Produkty przed pastowaniem muszą być dokładnie wyczyszczone

Jeśli chcemy, by impregnacja miała sens, musimy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu powierzchni butów przed rozpoczęciem pastowania. Mowa tu zarówno o pozbyciu się błota, jak i zabrudzeń w licznych zakamarkach cholewki, które mogą osłabić impregnację. Po dokładnym wyczyszczeniu musimy też osuszyć powierzchnię butów.

Preparaty do impregnacji warto nakładać cienką warstwą, stosując do tego zwykłą ściereczkę lub gąbkę. Nadmiar wosku należy zebrać, a następnie zostawić buty Skechers do całkowitego wyschnięcia. Później wystarczy jeszcze suchą ściereczką wypolerować obuwie. Ten krok ma usunąć pozostałości po paście i sprawić, że powłoka ochronna będzie jeszcze bardziej szczelna.

Czy da się zregenerować zniszczone obuwie?

Jeżeli powierzchnie spękań są zbyt duże, raczej nie będzie możliwości naprawy takich produktów. Są one w większym stopniu narażone na działanie wilgoci i mogą ulec przemoknięciu, nawet mimo zastosowania pasty ochronnej. Produkty z mniejszymi defektami można jeszcze stosować, pamiętając o prawidłowej impregnacji przed każdym wyjściem na szlak.

Kluczem do utrzymania obuwia w dobrej kondycji jest regularne czyszczenie. Najlepiej usuwać zabrudzenia zaraz po każdej wyprawie, gdy błoto nie zdąży jeszcze wyschnąć. Następnie układamy produkty w suchym i przewiewnym miejscu do całkowitego wyschnięcia.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Torebka damska na co dzień. Personalizacja sposób na wyjątkową torebkę

1 stycznia 2021

Torebka to podstawowy element kobiecej garderoby. Wpływa ona nie tylko na wygląd, ale także umożliwia noszenie ze sobą wielu potrzebnych rzeczy. Ważne jest również, żeby była ona wygodna, a przede…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady