Co to jest kopia zapasowa i dlaczego warto ją mieć?
Dane osobowe i informacje na temat działalności przedsiębiorstwa mogą stać się celem ataków hakerskich. Dlatego warto przechowywać je w odpowiedni sposób, nie zapominając przy tym o regularnym tworzeniu kopii zapasowej. Pozwoli ona również przywrócić normalny tryb pracy, w przypadku awarii sprzętu biurowego. Jednak przygotowanie backupu ma także szereg innych zalet…
Czym jest kopia zapasowa?
Określenie to oznacza wszystkim plikom tekstowym, aplikacjom oraz dokumentom elektronicznym, które stanowią kopię oryginalnych wersji i znajdują się w innej lokalizacji. Kopie zapasowe najlepiej zapisywać na innych nośnikach, niż ten, w którym utrzymujemy pierwotne dane. Usługi informatyczne umożliwiają korzystanie z zewnętrznych dysków, pamięci przenośnej, a także chmury internetowej.
Tworzenie kopii zapasowej w ten sposób uchroni klienta przed utratą cennych danych w wyniku awarii sprzętu. To również doskonałe zabezpieczenie w sytuacji wycieku danych – wówczas będzie je można łatwiej odzyskać.
Kopia zapasowa – czy warto ją robić?
Choć niektórzy będą twierdzić, że jest to jedynie niepotrzebny obowiązek, każdy dobry informatyk powie, że tworzenie backupu jest niezbędnym elementem naszej pracy. Nie tylko trzeba zapisywać dane na innym nośniku, najlepiej również aktualizować informacje w sposób systematyczny. Tylko wtedy kopia zapasowa będzie stale uzupełniania o dochodzące wiadomości.
Zbyt duża ufność w bezawaryjne działanie sprzętu biurowego może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Przy niektórych awariach lub zainfekowaniu komputera groźnym oprogramowaniem bardzo trudno jest uzyskać dostęp do informacji. Dlatego by zabezpieczyć działanie przedsiębiorstwa, dobrze jest przeprowadzić rzetelny outsourcing IT. Śląsk to obszar, na którym można skorzystać z naszych usług.
Kopia zapasowa w chmurze – czy to bezpieczne?
Coraz częściej można znaleźć firmy oferujące usługi informatyczne oparte na działaniu chmury internetowej. Czy jednak umieszczanie poufnych danych na zewnętrznym systemie nie będzie powodować problemów? Jak się okazuje nie!
Zalet stosowania takiej metody jest kilka. Przede wszystkim, serwerownie bardzo rzadko stają się bezpośrednim celem ataków hakerów, dlatego są stosunkowo bezpieczne. Działają one nieustannie, zapewniając dostęp do danych z każdego komputera, dlatego nawet po awarii sprzętu biurowego można będzie szybko dostać się do danych przedsiębiorstwa. Obsługa informatyczna firm z wykorzystaniem chmury może stać się jeszcze prostsza – przestrzeń internetowa może nie tylko służyć jako miejsce przechowywania danych, lecz również pełnić rolę wirtualnego biura!
Może spodobać Ci się również:
Kryzysy w małżeństwie są nieuniknioną częścią życia każdej pary. Mogą wynikać z różnorodnych przyczyn, takich jak brak komunikacji, różnice w wartościach czy problemy związane z zaufaniem. W takich momentach terapia…
Czytaj więcej