Po co podkład pod lakier samochodowy?
Lakierowanie samochodu jest procesem długotrwałym, pracochłonnym oraz kosztownym. Nawet mimo głębokich starań niekiedy mogą wystąpić przy tym defekty, których ciężko będzie się pozbyć. Zwykle są one wynikiem drobnych błędów i niedopatrzeń, które w dłuższej perspektywie mogą mieć kluczowe znaczenie. Jedną z podstawowych przyczyn kłopotów z odpadającą powłoką jest niewłaściwe przygotowanie podkładu. Po co się go robi?
Czym jest podkład lakierniczy?
To powłoka, która jako pierwsza nakładana jest na zaimpregnowaną powierzchnię blachy. Dystrybutor lakierów samochodowych przygotował liczne warianty podkładów, przez co łatwiej jest dobrać odpowiedni wariant, w zależności od typu powierzchni.
Podkład rozprowadzany jest bezpośrednio na powierzchnię i po wyschnięciu nakłada się na niego lakier bazowy. Ta cienka powłoka pełni kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim zabezpiecza blachę przed działaniem wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Warstwa doskonale utwardza również podłoże i zapewnia lepsze związanie kolejnych nanoszonych powłok. Podkład przyczynia się więc do przedłużenia żywotności lakieru.
Czy stosowanie podkładu jest konieczne?
Wielu niedoświadczonych specjalistów może pomyśleć, że to jedynie niepotrzebny wydatek. W rzeczywistości jednak lakiery samochodowe znacznie efektywniej utrzymują się na powierzchni zabezpieczonej podkładem. Powłoka zwiększa jakość wiązania i utwardzania warstw, dzięki temu stają się one trwalsze.
Niekiedy przed lakierowaniem trzeba oczyścić powierzchnię elementu z rdzy, zarysowań i innych defektów. Takie miejsca są szczególnie narażone na powtórne utlenienie, dlatego tutaj trzeba zastosować podkład pod lakiery przemysłowe. Dodatkowa warstwa izolująca kolor nie zaszkodzi, a może znacznie zwiększyć wytrzymałość całej struktury.
Jak dobierać preparaty na podkład?
Przede wszystkim warto zaufać profesjonalnym markom, które zapewnią najwyższej jakości materiały lakiernicze. Hurtownia umożliwi przy tym zakup akcesoriów po stosunkowo niższej cenie, co może obniżyć koszty malowania.
Warto stawiać na sprawdzone produkty, do których mamy zaufanie. Podkłady i lakiery samochodowe powinny ze sobą współgrać, dobrze jest więc przed zakupem zorientować się, czy preparaty można ze sobą łączyć. Nie warto również inwestować z najtańsze produkty — zazwyczaj niska cena idzie w parze z mniejszą jakością. Jeśli nie wiemy, jaki podkład wybrać, dobrze jest poradzić się znajomego mechanika lub pracownika serwisu lakierniczego.
Może spodobać Ci się również:
Planowanie przeprowadzki wymaga przygotowania się do tego zadania. Przeprowadzamy się bardzo rzadko, a więc zorganizowanie przewiezienia wszystkich swoich rzeczy do nowego mieszkania, może wydawać się trudnym zadaniem logistycznym. Poznaj kilka…
Czytaj więcej