niedziela, 24 listopada 2024r.

Ile wynosi ekwiwalent za odzież roboczą?

Ile wynosi ekwiwalent za odzież roboczą?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odzież roboczą, jeśli w pracy ich ubrania są narażone na szybsze zniszczenie. Alternatywą jest wypłacenie ekwiwalentu za odzież roboczą — wielu pracodawców decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ jest ono o wiele wygodniejsze. Z jakim wydatkiem musi liczyć się pracodawca, wypłacając ekwiwalent? Czy zawsze może zdecydować się na to rozwiązanie?

Kiedy nie można wypłacić ekwiwalentu za odzież roboczą?

Kodeks pracy jasno określa sytuacje, w których pracodawca musi dostarczyć odzież roboczą. Przede wszystkim dotyczy to pracowników, którzy bezpośrednio obsługują maszyny bądź inne urządzenia techniczne oraz osób, które wykonują prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom obuwie oraz odzież roboczą.

Ekwiwalent można wypłacić, tylko jeśli ubranie pracownika nie jest szczególnie narażone na uszkodzenie lub zabrudzenie. Ustawa nie precyzuje tego, co to dokładnie oznacza, dlatego w razie wątpliwości dobrze jest wykonać audyt BHP.

Ile wynosi ekwiwalent za odzież roboczą?

Jeśli pracownik używa własnej odzieży roboczej, to pracodawca jest obowiązany wypłacić ekwiwalent. Nie ma ustawowo określonej kwoty. Jego wysokość powinna wynosić aktualną rynkową cenę odzieży, której używa pracownik.

Czy to oznacza, że pracownik może kupić sobie najdroższe ubranie i pracodawca musi mu zwrócić za nie pieniądze? Nie do końca. Najczęściej takie ubranie kupuje się w porozumieniu z pracodawcą i ten na tej podstawie określany jest ekwiwalent.

W przypadku wypłacania ekwiwalentu za odzież roboczą często wypłaca się także ekwiwalent za pranie. Według prawa pracodawca ma obowiązek prania odzieży roboczej. Natomiast jeśli pracownik zajmuje się tym we własnym zakresie, to w zamian otrzymuje ekwiwalent pieniężny.

Czy pracownikom przysługuje ekwiwalent za odzież ochronną?

Innym rodzajem jest odzież ochronna. Stosuje się ją tam, gdzie zagrożone jest zdrowie i życie pracowników. Czy pracodawca ma możliwość przeniesienia na pracowników odpowiedzialność za jej kupienie?

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom odzież ochronną, a także obuwie i inne akcesoria ochronne. Oznacza to, że nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu.

 

Należy o tym pamiętać. Ma to znaczenie również w sytuacji, gdy pracownik zniszczy odzież ochronną. W takiej sytuacji pracodawca musi mu zapewnić zastępcze ubrania. Natomiast do czasu, gdy nie otrzyma ich, to ma prawo odmówić wykonywania zadań zagrażających życiu lub zdrowiu do czasu otrzymania odpowiedniego zabezpieczenia.

Może spodobać Ci się również:

Prawa i obowiązki wspólnot mieszkaniowych

Prawa i obowiązki wspólnot mieszkaniowych

31 października 2019

W Polsce powstaje coraz więcej wspólnot mieszkaniowych. Jest to bowiem bardzo dobre rozwiązanie na zarządzanie wielorodzinnym budownictwem. Przynależność do wspólnoty wiąże się zarówno w różnego rodzaju prawami, jak i obowiązkami.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady