Jakie środki grzybobójcze wybrać? Kiedy należy je stosować?
Grzyby atakujące uprawy drastycznie wpływają na jakość oraz ilość plonów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z nimi są środki ochrony roślin, czyli fungicydy. Obecnie na rynku znajdziemy wiele tego typu preparatów. Które z nich warto wybrać? Kiedy należy stosować środki na grzyby?
Kiedy stosować środki grzybobójcze? O czym należy pamiętać?
Grzyby powodują groźne choroby. Dlatego należy podjąć szybkie i zdecydowane działania natychmiast po zauważeniu ich obecności. Istotne jest rozpoznanie gatunku i dobranie odpowiedniego preparatu. Szczególną czujność trzeba zachować w okresie zwiększonej wilgotności, ponieważ sprzyja ona rozwojowi grzybów. Ponadto na rynku są dostępne preparaty o działaniu zapobiegawczym. Ten rodzaj fungicydów tworzy warunki, które uniemożliwiają rozwój grzybów. Warto korzystać z nich szczególnie w sytuacji, gdy uprawy były w przeszłości nękane przez konkretne gatunki.
Jakie środki grzybobójcze najlepiej stosować?
Istnieją różne rodzaje fungicydów. Wyróżniamy preparaty kontaktowe. Wymagają one bezpośredniego kontaktu z grzybem. Można spotkać się z opiniami, że są mniej skuteczne. Jednak nie jest to prawdą. Podczas stosowania produktów kontaktowych istotne jest przeprowadzenie dokładnych oprysków. Kolejnym typem są wgłębne środki na grzyby. Przenikają one do wnętrza tkanek rośliny, co przekłada się na bardziej dogłębne działanie. Natomiast najsilniejsze i jednocześnie najbardziej inwazyjne są preparaty układowe, które przenikają do układów rośliny i przemieszczają się w jej wnętrzu. Który rodzaj fungicydów należy wybrać? Wszystko zależy od potrzeb roślin, tego, jaki grzyb je zaatakował i w jak dużym stopniu opanował uprawy. Każdy typ fungicydów jest skuteczny, należy pamiętać o jego odpowiednim stosowaniu i dostosowaniu się do zaleceń producenta.
Co można zrobić, żeby zapobiec pojawieniu się grzybów?
Fungicydy to prosty i skuteczny sposób walki z grzybami po tym, jak się pojawią. Jednak czy istnieją sposoby, które pomogą zapobiec ich występowaniu na uprawach? W tym celu można stosować preparaty o działaniu zapobiegawczym. Jednocześnie warto podjąć dodatkowe działania. Istotne jest dbanie o jakość i kondycję upraw. Ponadto w przypadku roślin wieloletnich należy dbać o utrzymanie czystości. Ma to znaczenie zwłaszcza w sadach. Jesienią trzeba pamiętać o usuwaniu opadłych liści, ponieważ sprzyjają one rozwojowi grzybów. Ponadto konieczne jest regularne przycinanie pędów. Zbyt duże zagęszczenie korony również tworzy warunki korzystne dla grzybów.
Może spodobać Ci się również:
Zgodnie z prawem, niektóre transakcje w obrocie gospodarczym są obciążone dodatkowym podatkiem od czynności cywilno-prawnych. To danina, która od 2001 roku zastępuje opłatę skarbową dotyczącą umów i oświadczeń woli o…
Czytaj więcej