piątek, 22 listopada 2024r.

Jak działa pompa ciepła? Dlaczego warto ją zainstalować w domu?

Jak działa pompa ciepła? Dlaczego warto ją zainstalować w domu?

Nowoczesne metody ogrzewania domów i mieszkań dają nam spore oszczędności. Jedną z nich jest wykorzystanie specjalnych pomp, które potrafią przenieść do wnętrza budynku energię cieplną z zewnątrz. W dzisiejszym poradniku sprawdzamy na jakiej zasadzie działa ten system. Dowiemy się dlaczego przynosi oszczędności oraz czy warto zdecydować się na instalację powyższego rozwiązania.

Elementy składowe

Zacznijmy od wyjaśnienia, z czego składa się typowa instalacja pompy ciepła. Głównym komponentem jest kompresor elektryczny, podobny do tego z systemu klimatyzacji. Pompuje on specjalny gaz przez przewody, które na obu końcach posiadają wymienniki temperatury. Pierwszy instalowany jest na zewnątrz domu i ma za zadanie odbierać ciepło z otoczenia. Drugi natomiast sprzęgnięty jest z instalacją centralnego ogrzewania i bezpośrednio do niej oddaje energię, podgrzewając kaloryfery.

Zasada działania

Cały układ funkcjonuje podobnie jak odwrócony system klimatyzacji. Gdy chcemy latem ochłodzić pomieszczenie, sprzęt odbiera z niego energię i oddaje na zewnątrz budynku. Pompa ciepła pobiera natomiast temperaturę z zewnątrz i oddaje ją w środku, najczęściej bezpośrednio do instalacji C.O. przez wymiennik. By wszystko mogło działać, konieczna jest praca kompresora. On sam również pobiera pewną porcję energii w postaci prądu, która jednakże oddawana jest do wewnętrznego wymiennika, a więc ostatecznie trafia do kaloryferów.

Skąd oszczędności?

Czy w takim razie powyższy układ może przynieść korzyści? Okazuje się, że jak najbardziej. Pompy ciepła co prawda zużywają energię, w tym wypadku elektryczną, jednak stanowi ona jedynie 30-40% całego ładunku cieplnego, który trafia do wnętrza budynku. Pozostała odbierana jest z otoczenia na zewnątrz, poprzez zainstalowany tam drugi wymiennik. Przy niskich temperaturach wydajność układu oczywiście by spadła, dlatego najczęściej zewnętrzny wymiennik montowany jest głęboko pod ziemią, gdzie nie występują mrozy.

Czy warto instalować?

Użytkując pompę ciepła jesteśmy w pełni ekologiczni. Układ nie generuje żadnych szkodliwych substancji, ponieważ zużywa jedynie energię elektryczną. Jest również o wiele tańszy od typowego ogrzewania elektrycznego, gdzie całość prądu musiałaby być pobrana z sieci energetycznej. Sama instalacja nie jest skomplikowana, jej założenie to góra kilka godzin pracy fachowców. Najlepiej, jeśli sami przeanalizujemy argumenty i zdecydujemy, czy chcemy, by w naszym domu działała pompa ciepła. Kraków ma takich instalacji coraz więcej z roku na rok, co pokazuje, że ludzie widzą ich skuteczność.

Może spodobać Ci się również:

Najmodniejsze dywany w sezonie!

Najmodniejsze dywany w sezonie!

26 marca 2020

Wielu z nas nie wyobraża sobie pokoju dziennego i sypialni bez wykładziny, czy też nawet niewielkiego chodnika. Decydując się na dywan do salonu doskonale wiemy o tym, że dzięki niemu…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady