Co się stanie z niewykorzystanym urlopem w przypadku zwolnienia z pracy? Kiedy możesz się ubiegać o wypłatę ekwiwalentu?
Do zwolnienia pracownika może dojść w każdej chwili. Niestety taka sytuacja może nieść dla pracownika wiele komplikacji i niewiadomych. Pracownicy, którzy otrzymali wypowiedzenie umowy o pracę, zazwyczaj mają niewykorzystany urlop w całości bądź części. Co się dzieje z dniami urlopowymi w czasie utraty pracy i jakie prawa ma w tej kwestii pracownik?
Zostałeś zwolniony z pracy – co stanie się z Twoim urlopem?
Nie zawsze znamy, aż tak szczegółowo przepisy, aby móc wiedzieć, co stanie się z naszym urlopem po zwolnieniu. Ważną informacją jest to, że przepisy działają tu na korzyść pracownika, nawet gdy otrzyma on wypowiedzenie umowy o pracę. Każdy pracownik ma prawo do urlopu.
W przypadku otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę może zostać on wykorzystany w czasie trwania wypowiedzenia. Pracownik nie musi, więc w tym okresie świadczyć pracy, a może pójść na urlop. Ważne, aby uzgodnić z pracodawcą dalsze plany.
Jeżeli nie wiesz dokładnie, jakie masz możliwości w tej kwestii lub pracodawca próbuje działać na Twoją niekorzyść, możesz skorzystać z pomocy prawnika. Specjalista rozwieje Twoje wątpliwości i pokieruje Cię dalej, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Nie wykorzystałeś urlopu, a okres wypowiedzenia już minął? Co dalej?
Zdarza się jednak, że dni urlopowe nie zostaną wykorzystane. Chociaż zazwyczaj urlop jest wykorzystywany w okresie wypowiedzenia to nie zawsze jest to regułą i czasami zdarza się inaczej. Czy urlop wtedy przepada, a pracownik jest stratny?
Jeżeli pozostały dni urlopowe, których nie wykorzystałeś, otrzymasz ekwiwalent za urlop Niemcy. Pieniądze na Twój urlop są zabezpieczone, a więc masz prawo do ich otrzymania po ustaniu stosunku zatrudnienia.
Oczywiście musisz pilnować tak ważnych spraw, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Do sytuacji, gdy nie wykorzystasz swojego urlopu, może przyczynić się wiele czynników. Choroba, czy konieczność świadczenia pracy, będąc na wypowiedzeniu, mogą uniemożliwić Ci wybranie należnych dni urlopowych.
Przeniesienie urlopu do nowego pracodawcy
Wynagrodzenie za urlop w Niemczech nie zawsze musi być koniecznością. Obowiązujące przepisy w Niemczech dopuszczają możliwość przeniesienia zaległego urlopu, który nie został wykorzystany, do nowego pracodawcy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla pracowników, ponieważ nie tracą oni swojego urlopu i mogą wykorzystać go w nowej firmie.
Jeżeli Ty właśnie jesteś w takiej sytuacji, powinieneś dowiedzieć się, czy w nowej firmie będziesz mógł wykorzystać swój zaległy urlop. Oczywiście pamiętaj, że bardzo ważna jest tu opinia nowego pracodawcy na ten temat.
Może spodobać Ci się również:
Inwestycja w nieruchomości może być doskonałym sposobem lokowania kapitału. Co jednak zrobić w przypadku, gdy kupione mieszkanie nie będzie na ten moment wykorzystywane? Można zagospodarować przestrzeń, przystosowując ją pod najem…
Czytaj więcej