Parodontoza – ciężka choroba przyzębia. Jak jej zapobiegać i jak z nią walczyć?

Paradontoza to choroba przyzębia, która charakteryzuje się uszkodzonymi zębami i dziąsłami. Pierwsze jej objawy to tkliwość i mrowienie dziąseł oraz to, że powierzchnie zębów stają się szorstkie, żółte i pokryte płytką nazębną. Postępująca choroba dotyka również kieszonek zębowych i dociera w głąb tkanek, co może skutkować ciężkim zapaleniem i utratą zębów.
Zasadniczo jest to infekcja, która wpływa na struktury podtrzymujące zęby. Powinna być szybko zdiagnozowana u specjalisty, jakim jest periodontolog. Kraków na swojej mapie ma odpowiednio wyspecjalizowane jednostki medyczne w tym zakresie.
Jak powstaje paradontoza, co jest główną przyczyną?
Paradontoza jest to najczęstsza choroba przyzębia i występuje, gdy bakterie niszczą podtrzymujące tkanki zębów. Zalegające w przyzębiu resztki jedzenia stanowią idealną pożywkę dla bakterii, a te atakując tkanki, powodują coraz cięższe zapalenia dziąseł. Dlatego istotne jest dokładne czyszczenie zębów oraz regularne zabiegi higienizacyjne w gabinecie dentystycznym.
Pierwsze objawy paradontozy to bolesność dziąseł, może też pojawić się krwawienie. Później pojawiają się żółtawe plamy na zębach, a linia dziąseł staje się czerwona i podrażniona. Na tym etapie koniecznie należy udać się do dentysty w celu uzyskania diagnozy i podjęcia leczenia.
Jak wygląda leczenie paradontozy we wczesnym stadium choroby?
Stomatolog po kontroli uzębienia dokonuje diagnozy. W przypadku wczesnego stadium choroby wyodrębnia zainfekowane miejsca i traktuje je odpowiednimi środkami dezynfekującymi i niszczącymi bakterie. Może również zaordynować dodatkowo antybiotykoterapię preparatami farmakologicznymi.
Istotne jest postępowanie po wyleczeniu zapalenia. Jeśli zęby pozostają nienaruszone, to można przystąpić do gruntownego regenerowania stanu zdrowia jamy ustnej. W tym przypadku dentysta przystępuje do dokładnego czyszczenia zębów, usuwania kamienia nazębnego i przywrócenia zębom idealnego stanu.
Ciężki stan paradontozy, jak wówczas sobie poradzić?
Paradontoza nie znika samoczynnie. Jest to choroba przewlekła, która powoduje ból i postępujące ubytki w strukturze kostnej zębów i możliwość ich utraty. Zaniedbanie stanów zapalnych pogłębia tylko tę chorobę.
W przypadku ciężkiego stanu stomatolog najpierw czyści i leczy stany zapalne, a jeśli trzeba, to usuwa trwale uszkodzone zęby. Dopiero potem wypełnia ubytki i przystępuje do ostatnich zabiegów higienizacyjnych. Warto pamiętać, że im cięższy stan choroby, tym dłuższe i trudniejsze leczenie, dlatego koniecznością jest jak najszybsze udanie się do dentysty, kiedy objawy zaczną się nasilać.
Może spodobać Ci się również:
Wino organiczne to określenie, które nie dla wszystkich jest jasne. Poza tym duża ilość różnych rodzajów win powoduje, że konsument może czuć pewne zakłopotanie podczas wyboru tej konkretnej butelki. Wina…
Czytaj więcej