piątek, 03 maja 2024r.

Ostroga piętowa – jak leczyć takie schorzenie?

Niektóre zwyrodnienia stawów i kości znacznie utrudniają nasze funkcjonowanie. Przykładem mogą być problemy reumatyczne, które dotykają najczęściej osób starszych. Nie oznacza to jednak, że młodsi nie są w ogóle narażeni na  podobne dolegliwości. U nich dość częsta jest tzw. ostroga piętowa, która również może znacznie uprzykrzyć nam życie. Jak objawia się to schorzenie?

Czym są ostrogi na piętach?

To zwyrodnienie najczęściej występujące w okolicy guza piętowego lub kości piętowej. Manifestuje się w formie kilkumilimetrowych wyrostków kostnych, które tworzą się w wyniku przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. To ono powoduje ból i dyskomfort w trakcie chodzenia. W pierwszym stadium choroby dolegliwość pojawia się po większych przeciążeniach, jednak wraz z rozwojem choroby objawy się nasilają.

Z biegiem czasu ostroga piętowa górna zaczyna coraz wyraźniej uwierać. Ból pojawia się w trakcie spacerów, a na samym końcu także podczas spoczynku. Szczególnie silny jest zaraz po przebudzeniu – wówczas możemy odczuwać nawet chwilowy brak możliwości poruszania stopą… Jednak kilka prostych ćwiczeń powinno złagodzić te objawy.

Jak powstają ostrogi piętowe?

Za główną przyczynę tej dolegliwości uznaje się mikrourazy w strukturach rozcięgna podeszwowego, wywołane przeciążeniami, niewłaściwym doborem obuwia do chodzenia lub biegania, lub innymi problemami postawy, takimi jak:

  • nadwaga,
  • płaskostopie,
  • koślawość/szpotawość stóp.

Wszystkie te dolegliwości mogą wywołać powstanie ostrogi piętowej. Często w pierwszym stadium jest ona całkowicie bagatelizowana, jednak zapalenie z biegiem czasu stopniowo się rozszerzą, stając się coraz bardziej dokuczliwym.

Jak przebiega leczenie ostrogi piętowej?

Do usunięcia skutków schorzenia stosuje się kilka metod. Za najefektywniejszą uchodzi zabieg falą uderzeniową. W skrócie polega on na tym, że specjalna aparatura wytwarza sygnał, który pod wpływem wysokiego ciśnienia przenika do tkanek i precyzyjnie trafia w chorobowo zmienione miejsce. Terapia jest w pełni bezpieczna, ponieważ fala uderzeniowa nie ingeruje w sąsiadujące tkanki. Jej zadaniem jest oddziaływanie na specjalne receptory, którego następstwem są mikrouszkodzenia w błonach komórkowych i małoinwazyjna stymulacja zakończeń nerwowych. W efekcie sygnały bólowe zostają zmniejszone, a dolegliwości po pewnym czasie zanikają.

Jakie inne zabieg są najczęściej stosowane?

  • ultradźwięki – wykorzystując fale o odpowiedniej mocy można szybko pozbyć się bólu ostrogi na piętach,
  • magnetoterapia polegająca na stymulacji ostrogi z wykorzystaniem pola magnetycznego,
  • krioterapia – tzw. leczenie zimnem.

Może spodobać Ci się również:

Materac sprężynowy czy nawierzchniowy? Porównanie

Materac sprężynowy czy nawierzchniowy? Porównanie

15 sierpnia 2020

Na rynku udostępniane są różnorodne typy materacy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jak również dostosowany jest do konkretnych odbiorców. Ostatnio bardzo popularne są zarówno sprężynowe jak i…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady